Chcete koupit hezký dárek pro své blízké? Navštivte novou stránku se skvělými výrobky - webus.cz

Art rock

31. ledna 2008 v 16:32 | IchbinTeufelin |  Hudební styly

Art rock

Art rock je hudební směr vybočující z hlavního proudu. Často je založen na individuálním přístupu interpreta. Prolíná prvky klasické hudby, rocku a mnoha dalších směrů. Není snadné jej přesně definovat

Vývoj

Art rock se díky ojedinělým studiovým snahám a některým koncertním projektům dokázal přenést přes, do jisté míry stylově problematická osmdesátá léta 20. století a stejně jako hard rock a další žánry se ke konci tohoto období začal opět probouzet k životu (IQ, GTR, Emerson, Lake & Palmer, Pink Floyd, Rick Wakeman či jiní).
Na přelomu devadesátých let, kdy se vzedmula vlna zájmu o hudbu šedesátých a sedmdesátých let, se art rocku opět dostalo pozornosti a většina z klasických velikánů tohoto stylu obnovila svou činnost.

Charakteristika

Právě u tohoto žánru bývají jeho hranice vymezeny často zmatečně a nepřesně.
V samých základech tohoto stylu nalezneme směr, pro který se vžilo označení psychedelie, která se do určité míry podílela na vzniku hudby, nazývané v polovině šedesátých let progresívní směr, progressive rock aneb prog rock.
Pod pojmem art rock, který se stal nejvýraznějším pokračovatelem progresivního rocku, si představujeme takovou tvorbu skupin či osobností, která by se dala vyjádřit těmito hledisky: Základní stavební jednotkou nejsou již písně, ale dlouhé skladby, suity (např. Karn Evil 9 od Emerson, Lake & Palmer je vlastně na obou stranách desky).
Více, než u jiných stylů jsou zde vlivy dalších žánrů. Vedle rockové naléhavosti a energie zde najdeme velmi častou orientaci na klasickou hudbu (J. S. Bach, A. Vivaldi, M. P. Musorgskij, L. van Beethoven, R. Wagner, A. Dvořák, I. Stravinskij, L. Janáček, B. Bartók a další) a její orchestraci. Dale jsou použity směry jako folk, motivy lidové písně, jazz a jeho struktury, hudební avantgarda, která se projevuje mimojiné netradičností ve výběru nástrojů, méně již, ale přesto, zemitost rhythm and blues. Typickým znakem je propracovanost struktury skladeb, symfonické rozpisy aranžmá, změny rytmu, tempa a metra. Patří sem i dynamická struktura skladeb, střídání rozdílných pasáží, práce s crescendem, dlouhé sólové prostory, zejména pro kytaru a klávesy. Důležitým bodem je i prolínání klasické hudby s tématy vesmíru a prostoru. Výrazná je i kombinace akustických a elektrických nástrojů, novátorská použití mellotronu, moogu a rychle se rozvíjejících syntezátorů.

Interpreti

Mezi známější art rockové interprety patří například:
  • John Cale
  • Emerson, Lake & Palmer
  • Genesis
  • King Crimson
  • Pink Floyd
  • The Nice
  • Van der Graaf Generator
  • Yes
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama